• Lata doświadczeń w biznesie
img

Sklep w galerii

Ostatnimi czasy nawet stosunkowo niewielkich miejscowościach powstają galerie handlowe. Coraz więcej osób zastanawia się więc, czy prowadzenie swojego biznesu w galerii może być opłacalne.

Najemcy galerii handlowych.

Z punktu widzenia właścicieli galerii najlepszym najemcą są sklepy sieciowe – przede wszystkim są znane i rozpoznawalne a więc przyciągną do galerii więcej klientów, a po drugie i nie mniej ważne mają lepsze warunki finansowe niż indywidualny najemca.
Jeżeli natomiast chodzi o właśnie indywidualnych najemców najchętniej właściciel galerii wynajmuje powierzchnię użytkową dla osób które chcą prowadzić punkty usługowe takie jak kwiaciarnie, usługi szewskie, pralnie itd. Duże szanse na wynajęcie lokalu mają również osoby, które mają własny, niestandardowy pomysł na biznes lub aranżację lokalu – co może uczynić samą galerie atrakcyjniejszą. Indywidualni najemcy często wzorują się na popularnych w świecie koncepcjach salonów, czy też sklepów i starają się tworzyć podobnie atrakcyjne miejsca.

Jeżeli chcemy otworzyć swój biznes w galerii największą szansę będziemy mieli w niewielkiej miejscowości, z dwóch powodów. Po pierwsze ostatnimi czasy, duża ilość obiektów tego typu otworzyła się w małych miejscowościach, a po drugie właściciele galerii handlowych w małych miejscowościach mają mniejszą szansę na sprowadzenie do swojego obiektu firm największych marek.

Jak osiągnąć sukces?

Przede wszystkim pamiętajmy, że samo wynajmowanie lokalu w galerii handlowej nie zapewni nam okrągłej sumki na koncie i dużej ilości klientów. Zacznijmy od początku. Nie w każdej galerii handlowej są klienci. Przede wszystkim galeria musi mieć dobrą lokalizację, inaczej będzie jak wiele pozostałych lekko podupadających centrów handlowych w małych miejscowościach. Warto również zwrócić uwagę na ilość sklepów znanych marek. Jest to wskaźnik atrakcyjności potencjalnej galerii.
Sprawdźmy również jak długo działa już to centrum handlowe, kiedy było rewitalizowane, oraz jak wiele osób odwiedza galerię (tzw. foot flow). To wszystko również powie nam o atrakcyjności potencjalnego miejsca na otwarcie sklepu.

Jak wielkie są koszty?

Koszty to kolejny niezwykle ważny element wynajmu lokalu. W tak zwane koszty wpisuje się między innymi opłaty za wynajem lokalu, koszty eksploatacji powierzchni wspólnej, media oraz wszelkie kary umowne.
Są również dwie opcje płacenia czynszu, może to być kwota stała, lub czynsz może być uzależniony od obrotów sklepu. Ceny za wynajem są różne od dziesięciu euro za metr kwadratowy do nawet kilkuset w dużych miastach. Oczywiście wysokość czynszu jest ustalana przez właściciela i najemcę. Warto więc tak poprowadzić negocjacje żeby czynsz był możliwie jak najniższy za jak najdłuższy okres wynajęcia.

Zobacz również