• Lata doświadczeń w biznesie
img

Jak zacząć biegać?

Czego potrzebujemy, żeby zacząć biegać? Oczywiście, motywacji. Ona jest najważniejsza! Jednak równie ważne są odpowiednie dodatki. Kupimy je w typowo sportowych sklepach takich, jak Inter Sport oraz 4F. Bardzo ważna jest ich jakość. Od niej zależy, bowiem komfort naszego biegania oraz bezpieczeństwo w trakcie uprawiania tego sportu.

Po pierwsze buty do biegania

Każdy, nawet początkujący, biegacz doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dobre buty do biegania to podstawa. Ich wybór nie może być efektem przypadku czy aktualnej mody. Bardzo szybko odczujemy skutki biegania w niewłaściwych butach np. starych trampkach wyciągniętych z dna komody. Czym się kierować wybierając obuwie do biegania? Z pewnością wygodą. Do niedawna panowała teoria, że buty do biegania musza zapewniać jak najwięcej amortyzacji. Lekarze obali jednak ten mit, udowadniając, że nadmierna amortyzacja może wpływać na złą pracę mięsni odpowiedzialnych za stabilizację. Naturalna amortyzacja np. bieganie po leśnych ścieżkach zamiast po asfalcie w zupełności wystarczy.

Dobre buty do biegania powinny idealnie pasować do naszej stopy. Muszą być wygodne i mieć odpowiednią podeszwę. Nie mogą powodować obtarć. To, jaki model wybierzemy zależeć powinno przede wszystkim od naszego wzrostu, wagi oraz podbicia stopy. Eksperci są w stanie doradzić nam najlepiej w trakcie zakupów. Dlatego odwiedzenie profesjonalnego sklepu jest bardzo dobrym pomysłem.

Nawet, jeśli nie zamierzamy kupować butów w sklepie stacjonarnym, możemy je przymierzyć, sprawdzić, jak się w nich czujemy, zadać najważniejsze pytania i rozwiać wątpliwości. Potem ten sam model możemy kupić w Internecie.

Must have kobiety biegacza – sportowy biustonosz

Piersi w czasie biegania odbijają się od ciała i powodują spore przeciążenia kręgosłupa. Efektem może być uciążliwy ból. Poza tym, biust w trakcie treningu podlega siłom grawitacji i rozciąga się. Warto o niego zadbać kupując odpowiedni sportowy biustonosz. Jest on pozbawiony fiszbinów i wykonany z dobrej jakości materiału, który przepuszcza powietrze. Jest również supermiękki i bardzo wygodny. Nasze piersi nie są w nim narażone na obtarcia. Nic nas nie gniecie, a jednocześnie nasz biust znajduje się w swego rodzaju „uprzęży”. Biegając w sportowym staniku możemy uniknąć bólów kręgosłupa.

Odpowiednie ubranie do biegania

Biegać możemy nie tylko w ciepłe dni, kiedy wystarczy przewiewna koszulka i spodenki z oddychającego materiału. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby treningi odbywać w zimowe czy jesienne, nawet deszczowe dni. W zimie potrzebne na są trzy warstwy odzieży. W sklepie sportowym poszukajmy koszulki technicznej, ciepłej bluzy oraz oddychającej kurtki. Zrezygnujmy z odzieży wykonanej z bawełny, która bardzo szybko nasiąka wilgocią. Z kolei warstwa ortalionu nie przepuszcza wilgoci na zewnątrz. Wszelkie ortalionowe kurtki nie są, zatem wskazane. Odprowadzanie wilgoci to jedna z podstawowych kwestii, bo marznący na ciele pot nie należy do najprzyjemniejszych odczuć. Bieganie w zimne deszczowe dni jest sporym wyzwaniem, ale warto go podjąć, bo właśnie wtedy trening może przynieść najwięcej satysfakcji.

Zobacz również