• Lata doświadczeń w biznesie
img

Zakupy z głową, czyli jak oszczędzać na codziennych sprawunkach

Zakupy żywnościowe to czynność, którą wykonuje częściej lub rzadziej każdy z nas. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że możemy na nich oszczędzać. Jak kupować taniej i nie dać się złapać na sztuczki sprzedawców? Kilka najważniejszych porad poniżej. Przede wszystkim przygotuj dobrze swoją podróż do sklepu. Zrób listę potrzebnych rzeczy. Najlepiej sprawdź szafki i lodówkę, tak aby na liścia znalazły się naprawdę potrzebne rzeczy. Postaraj się, aby lista była kompletna. Jeśli Twój tryb życia na to pozwala, możesz spróbować przygotować listę rzeczy które wystarczą Ci na cały tydzień.

Zaplanuj swoje posiłki i zgodnie z takim jadłospisem sporządź listę. Podczas pobytu w sklepie nie kupuj niczego, czego nie ma na Twojej liście. Nie zatrzymuj się w alejkach, w których znajdują się produkty których zakupu nie planowałeś. Nigdy nie chodź na zakupy spożywcze będąc głodnym. Badania wykazały, że głodne osoby kupują więcej niż te, które zjadły posiłek przed zakupami. Tutaj znowu przydaje się lista – jeśli jesteś głodny i musisz iść na zakupy – koniecznie ją przygotuj. Jeśli uda Ci się wdrożyć nawyk robienia dużych zakupów raz w tygodniu, być może nie będziesz już musiał iść głodnym do sklepu, żeby kupić sobie coś na obiad. Jeśli to możliwe, nie chodź na zakupy z dziećmi. Jeśli musisz zabrać je do marketu, znajdź im jakieś zajęcie – na przykład pokaż jak odznaczać zakupione produkty na liście. Dzięki temu dzieci mniej będąsię skupiać na otaczających je półkach i być może nie zauważą kiedy będziecie mijać newralgiczne alejki, takie jak te z zabawkami czy słodyczami.

Jak nas kuszą?

Hipermarkety mają wiele sposobów, aby skusić nas na dodatkowe, nieplanowane zakupy. Alejki z najczęściej kupowanymi produktami, takimi jak pieczywo, czy nabiał, zwykle znajdują się na samym końcu sklepu. Aby się do nich dostać, musisz przejść przez alejki z artykułami papierniczymi, słodyczami, czy artykułami gospodarstwa domowego. Po wejściu do sklepu zawsze kierujmy się bezpośrednio do interesującego nas stoiska – nawet jeśli mijamy inne, nie poświęcajmy im uwagi. Kolejną z praktyk jest umieszczanie droższych produktów na wysokości wzroku. Nie kupuj pierwszego lepszego produktu danego rodzaju. Sprawdź ceny, pojemności, producenta. Nie daj się złapać na kolorowe metki z promocjami – nie zawsze są to najtańsze produkty, a często taka promocja w rzeczywistości nie obniża ceny zbyt mocno. Warto jest kupować artykuły produkowane specjalnie dla danej sieci sklepów – zwykle są one produkowane w fabrykach znanych marek, przez tych samych producentów. Dzięki temu, że na produkcie nie ma znanej marki cena jest niższa, mimo że zawartość jest identyczna.

Zobacz również