• Lata doświadczeń w biznesie
img

Jak wybrać odpowiedni krawat?

Elegancki mężczyzna powinien mieć w swojej szafie, co najmniej kilka idealnie dobranych krawatów. Aby jednak właściwie wybrać krawat, należy przestrzegać kilka podstawowych reguł. Dotyczą one koloru krawata, jego wzoru, materiału, z którego został wykonany, szerokości oraz faktury. Podpowiadamy, jaki krawat kupić, aby nie zyskać łatki modowego ignoranta.

Kolor krawata
To jedna z najważniejszych kwestii. Wielu mężczyzn kupując krawat np. na rodzinną imprezę dobiera go pod względem kolorystycznym do kreacji swojej partnerki. Trudno o większy błąd, niż krawat, który wygląda, jakby był dosłownie uszyty z fragmentu sukienki naszej towarzyszki. Krawat powinien oczywiście pasować do jej kreacji, jednak wystarczy, ze nie będzie się z nią gryzł. Bordowy krawat do granatowej sukienki będzie pasował w 100%.

Krawata nie nosimy jednak wyłącznie na specjalne okazję. Możemy nim podkreślić swój styl na co dzień. Jaki kolor możemy wybrać? Na pewno krawat nie powinien być jaśniejszy od koszuli. Dobierzmy go raczej do koloru marynarki. Dla przykładu do granatowej marynarki dobrze wyglądać będzie zarówno krawat w odcieniu niebieskiego, jak i w zupełnie kontrastowym kolorze pomarańczowym. Wśród najbardziej uniwersalnych można wymienić krawaty w kolorze granatowym oraz bordowym.

Materiał
Idealnym materiałem w przypadku krawatów jest jedwab. Jedwabne krawaty charakteryzują się połyskiem, który doskonale sprawdza się w sztucznym świetle. Jedwabne krawaty są nie tylko efektowne, ale również trwałe i wygodne. Tworzą bardzo ładnie wyglądające węzły. Pamiętajmy jednak o tym, że poliestrowe krawaty, które jedynie udają jedwab nie prezentują się zbyt dobrze. Wyglądają po prostu tandetne. W codziennych sytuacjach jedwabne krawaty możemy z powodzeniem zastąpić krawatami bawełnianymi, lnianymi czy wełnianymi. Są z pewnością mniej formalne i pasują do codziennych stylizacji.

Wzór
Dzięki wzorzystemu krawatowi możemy zamienić zwykły garnitur w naprawdę elegancki i stylowy strój. Do najbardziej popularnych wzorów należą ukośne dwukolorowe pasy w kontrastujących kolorach. Często wybierane są również grochy, romby oraz motywy roślinne lub zwierzęce. Wybierając wzór krawatu, należy zwrócić uwagę na to, aby nie powielał się z wzorem koszuli czy marynarki. Najlepiej zaś zachować bezpieczną zasadę, że tylko jeden element stroju jest wzorzysty. W przypadku dwóch wzorów, powinny być one różnej wielkości.

Szerokość krawata
Szerokość klasycznego krawata wynosi 8 centymetrów. To najbardziej bezpieczny wybór. Takie krawaty są ponadczasowe i uniwersalne. Szerokość krawata warto dobierać biorąc pod uwagę szerokość klap marynarki. Te dwa wymiary powinny być podobne. Wąski krawat przy szerokich klapach wygląda śmiesznie, ale równie złe wrażenie zrobi szeroki krawat do wąskich klap.

Faktura krawata
W przypadku formalnych okazji najlepszym wyborem będzie gładki krawat np. jedwabny. Mniej formalne sytuacje dają nam możliwość wyboru krawata z rozmaitymi przetłoczeniami, zmechaceniami, prążkami i innymi ozdobami. Takie casualowe krawaty idealnie podkreślą nasz styl. Pozwolą pobawić się nieco modą i wyglądać bardziej ekstrawagancko.

Zobacz również