• Lata doświadczeń w biznesie
img

Czym różnią się zakupy tradycyjne od online?

W dobie rozwoju platform e-commerce zakupy możemy podzielić na stacjonarne (tradycyjne) oraz online. Te pierwsze zwykle odbywają się z gotówką w ręku, trwają dosyć długo i mogą nas kosztować więcej, niż początkowo planowaliśmy. Kupowanie w sieci to zupełnie inna zasada, bo zwykle zdajemy sobie sprawę z czasu potrzebnego do dostarczenia towaru, więc e-shopping traktujemy w kategoriach oszczędności. Czy cenowo obydwie formy zakupów mocno się różnią? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Kiedy warto kupować tradycyjnie?

Nie będziemy się rozwodzić nad tematami oczywistymi czyli chodzeniem po bułki czy produkty na pierwsze śniadanie. Zakupy tradycyjne zwykle oznaczają wypad do galerii, supermarketu i wydawanie większych pieniędzy, niż początkowo planowaliśmy. Nie ma nic wspólnego z oszczędnością, ponieważ sprzedaż tradycyjna oparta jest na wysokich marżach, bo tylko dzięki nim sklepy mogą się utrzymać.

Kiedy warto kupować w sieci?

Zdecydowanie wtedy, gdy chcemy zaoszczędzić pieniądze na czymś naprawdę drogim. Jeżeli nie przeszkadza nam czas potrzebny do dostarczenia przesyłki, to zakup, np: laptopa okaże się sporą oszczędnością. W e-sklepach komputery są tańsze o około 10% niż w lokalach stacjonarnych, co przy wydatku około 3000 złotych daje nam 300 złotych oszczędności.

Zakupy tradycyjne różnią się od internetowych przede wszystkim charakterystyką i ceną. Wiadomym jest, że kupowanie w regionie będzie droższe, niż w Internecie, ale zaoszczędzimy na zakupach tylko wtedy, gdy zdecydujemy się na dużą inwestycję. W przeciwnym wypadku obydwie formy zakupów niewiele się od siebie różnią.

 

Zobacz również