• Lata doświadczeń w biznesie
img

Płatność kartą za zakupy w internecie - wsyztsko co musisz na ten temat wiedzieć

Rozwój sklepów internetowych wiąże się z nowymi rozwiązaniami związanymi z płatnością za zakupione towary. Najczęściej wybieraną metoda płatności są ciągle szybkie e-przelewy, jednak coraz większą rzeszę zwolenników zyskują również płatności kartą. Nie wszyscy klienci znają jeszcze tę opcję i jej zalety.

Rodzaje kart płatniczych

Pod pojęciem kary płatniczej może kryć się kilka rodzajów plastikowego pieniądza, każdy z nich ma nieco inną specyfikę.

Karta debetowa powiązana jest z rachunkiem bankowym klienta. Konto jest automatycznie obciążane dokonywanymi za pośrednictwem karty transakcjami. W inny sposób funkcjonują karty kredytowe, w przypadku których korzystamy nie ze zgromadzonych pieniędzy, ale linii kredytowej przyznanej przez bank. Powstające zadłużenie należy spłacić tak jak każdy kredyt. Połączeniem obu tych opcji jest karta obciążeniowa, połączona z kontem bankowym, z którego pobierane są środki na spłatę zadłużenia.

Odmiennym rodzajem transakcji jest ta, dokonywana przy pomocy karty pre-paid czyli przedpłacowej. Jest zasilana określoną kwotą, która może być rozdysponowana przez użytkownika karty poprzez wypłaty i przelewy.

Bezpieczeństwo danych

Płatność w internecie za pośrednictwem karty wśród części klientów budzi wciąż obawy o bezpieczeństwo transakcji. Należy jednak wiedzieć, że jego gwarancją są międzynarodowe standardy, między innymi certyfikat Payment Card Industry Data Security Standard. Transakcja przy użyciu karty wymaga również autoryzacji jednorazowym hasłem. Dodatkową metodą zabezpieczenia jest także wymóg podania kodu CVV2 / CVC2 znajdującego się na karcie i mającego potwierdzić, że osoba dokonująca transakcji faktycznie jest jej posiadaczem, a nie dysponuje wyłącznie danymi.

Strony, na których dokonujemy płatności, podając dane karty, są zabezpieczane protokołem szyfrującym SSL, dzięki któremu dane karty nie zostaną przechwycone przez niepowołane osoby.

Ochrona chargeback

Karty, jako jedyny środek płatniczy, posiadają opcję chargeback. Coraz więcej klientów przekonuje się, jak korzystne jest to zabezpieczenie – dzięki uruchomieniu procedury, możemy otrzymać zwrot zapłaconej kwoty, w przypadku gdy sprzedający nie wywiązał się z umowy. Obciążenie zwrotne pozwala na odzyskanie pieniędzy bezpośrednio od banku, nawet w sytuacji, gdy mamy do czynienia z nieuczciwym przedsiębiorcą. Chargeback dotyczy wszystkich płatności kartą – również tych dokonywanych w internecie i dotyczy wszystkich rodzajów kart wydawanych przez banki.

Zobacz również