• Lata doświadczeń w biznesie
img

Jak wybrać buty do biegania?

Wybór odpowiedniego obuwia to jedna z kluczowych kwestii, gdy myślimy o rozpoczęciu poważniejszych treningów. Oczywiście, rozmaite kosmiczne technologie i systemy, z którymi się spotkamy poszukując butów do biegania, to w większości przypadków chwyt marketingowy. Dobre buty mają zapewnić nam przede wszystkim wygodę. Jeżeli przymierzające je poczujemy prawdziwy komfort, nie zastanawiamy się długo. Trafiliśmy na idealny model dla siebie.

Po co nam specjalne buty do biegania?

Moglibyśmy przecież wykorzystać trampki, które leżą gdzieś na dnie szafy albo adidasy, które zakładamy na spacery z psem. Buty dedykowane biegaczom zapewnią nam przede wszystkim komfort treningu. Zmniejszą również ryzyko kontuzji, które bardzo często pojawiają się u początkujących biegaczy. Nie liczmy na to, że podejmując aktywność fizyczną po dłuższym okresie przestoju od razu wzniesiemy się na wyżyny. Pojawi się zapewne ból i pewien dyskomfort. Możemy go zmniejszyć zakładając odpowiednie obuwie.

Buty trailowe czy przeznaczone do biegania po ulicy?

Kupując obuwie do biegania mamy dwie możliwości. Buty trailowe przeznaczone są do biegania po naturalnym terenie, gdzie podeszwa styka się z rozmaitym podłożem: piachem, kamieniami, a nawet błotem. Wyróżnia je twarda powierzchnia oraz agresywny bieżnik. Mają na celu głównie ochronę podbicia stopy oraz zapewnienie większej stabilizacji. Z kolei buty przeznaczone do biegania po ulicy doskonale sprawdzają się na chodnikach, asfalcie i innych twardych nawierzchniach. Ważą niewiele i charakteryzują się dużą elastycznością. Są w stanie zapewnić naszym stopom odpowiednią amortyzację.

Zakupy w sklepie specjalistycznym

Obuwie do biegania z pewnością warto kupować w typowo sportowych sklepach. Znajdziemy w nich najszerszy asortyment. Możemy również liczyć na korzystne ceny oraz liczne promocje. W poszukiwaniu butów sportowych udajmy się do takich sklepów, jak 4F czy InterSport, które są obecne w każdej większej galerii handlowej. Znajdziemy w nich kompetentnych sprzedawców, którzy na temat butów sportowych wiedzą znacznie więcej, niż my sami.

Zanim wybierzemy się na zakupy

Zanim w ogóle wybierzemy się do sklepu, należy odpowiedzieć sobie na kilka, podstawowych pytań. Po pierwsze, czy mamy jakieś doświadczenie w bieganiu, a jeśli tak, to od jakiego czasu biegamy? Zastanówmy się też, jakie dystanse pokonujemy codziennie w trakcie naszych treningów. Określmy rodzaj terenu, po jakim najczęściej biegamy oraz jaki charakter mają nasze treningi. Być może chcemy jedynie pobiegać dla zdrowia, a może mamy w planach wzięcie udziału w poważnych zawodach i codzienne treningi mają nas do tego przygotować. Znając odpowiedzi na te pytania znacznie zmniejszamy ryzyko nietrafionego zakupu. Poza tym, im więcej informacji przekażemy sprzedawcy, tym lepiej będzie nam on w stanie doradzić.

W trakcie przymierzania butów musimy pamiętać o tym, aby były wygodne i nie ściskały zanadto naszej stopy. Dobrze jest wybrać buty o rozmiar większe. Absolutnym minimum jest 0,5 cm luzu w bucie. Zwracajmy szczególną uwagę na to, aby palce u stopy miały dużą swobodę ruchu.

Szeroką ofertę butów sportowych znajdziesz w sklepach specjalistycznych w Galerii Bronowice.

Zobacz również