• Lata doświadczeń w biznesie
img

Współdzielnia i Współpracownia – czym jest ta darmowa przestrzeń w Galerii Łomianki?

​Galeria Łomianki sama określa się jako kameralne centrum handlowe, które otwiera się na lokalną społeczność, jej działania oraz oczywiście również jej potrzeby. Nie są to jednak puste słowa, a Galeria przekuwa je w czyny – i to właśnie dzięki temu w ręce osób, które odwiedzają to miejsce, trafiła właśnie Współdzielnia oraz Współpracownia.

Współdzielnia jest miejscem, w którym dzieje się naprawdę wiele. To przestrzeń, którą w zupełności za darmo mogą wykorzystywać mieszkańcy, lokalni społecznicy, pracownicy fundacji czy stowarzyszeń lub po prostu osoby, które chcą działać, a do tego potrzebna jest im przestrzeń. Współpracownia została wydzielona w ramach Galerii Łomianki i może odwiedzić ją każdy. Jest ona wyposażona w wiele naprawdę wygodnych krzeseł, a dodatkowo na miejscu czeka na nas fortepian! Nie brakuje tutaj również dzieł sztuki na ścianach czy wolnej przestrzeni. Całość jest również wyposażona w zaplecze, które ma dostęp do wody, co sprawia, że na miejscu można organizować znacznie więcej wydarzeń, które takich warunków i zaplecza po prostu potrzebują.

Współdzielnia nie jest jednak przestrzenią tylko do działania. W jej ramach działają również dwa dodatkowe punkty. Pierwszym z nich jest Punkt Adopcji Roślin. Jest to miejsce, w którym możemy zostawić dowolne rośliny, jeżeli nie możemy mieć ich już w naszych domach czy mieszkankach. Najczęściej wynika to albo z przeprowadzki, albo alergii – nie zmienia to jednak faktu, że często rośliny musimy opuścić i nie jest to dla nas niczym przyjemnym. Do tej pory często lądowały one u naszych znajomych, jednak jeżeli nikt ich nie chciał – następną opcją był po prostu śmietnik. Od tej chwili każdy możne przynieść je właśnie do Punktu Adopcji Roślin, gdzie na pewno znajdą kogoś, kto będzie chciał je przygarnąć. Z drugiej strony, osoby, które chcą posiadać więcej roślin, lecz nie chcą lub nie mogą ich kupić, mogą przyjść do Punktu Adopcji Roślin i wybrać coś dla siebie.

Na podobnej zasadzie działa punkt wymiany książek. Jeżeli daną pozycję już przeczytaliśmy, możemy zostawić ją dla innych, jednocześnie zabierając ze sobą książkę, którą zostawił ktoś inny. Takie inicjatywy są bardzo popularne w całym kraju, w przeciwieństwie do Punktu Adopcji Roślin – chociaż pojawiają się one w innych miejscach, to takie miejsca cały czas są niszowe, co nie zmienia jednak faktu, że bardzo potrzebne – oby pojawiało się ich tylko więcej!

Czym jest Współpracownia w Galerii Łomianki?

Współpracownia to zupełnie inna przestrzeń, chociaż również została ona wydzielona w Galerii, również jest ona w 100% darmowa i również jest przeznaczona dla naprawdę różnych osób. W tym jednak przypadku na pewno bardziej zainteresuje ona studentów, freelancerów, przedsiębiorców czy osoby, które pracują zdalnie, a nie chcą zamieniać swojego domu czy mieszkania w małe biuro. Współpracownia to tak naprawdę coworking, z tym że zupełnie darmowy, co nie jest ani w Warszawie, ani w jej okolicach zjawiskiem częstym. Standardowo – w zależności od opcji, którą wybierzemy (czy to będą np. lotne biura, czy jedno stałe, dostępne wyłącznie dla nas) w Warszawie za dostęp do coworkingu musimy zapłacić przynajmniej kilkaset złotych miesięcznie.

Współpracownia będzie więc idealnym miejscem dla wszystkich, którzy chcą się albo pouczyć, albo popracować, przy czym w tym drugim przypadku przestrzeń ta sprawdzi się zarówno u osób, które potrzebują cichego miejsca do pracy indywidualnej, jak i dla tych, którzy chcą na miejscu pracować w zespole nad większymi projektami. Na miejscu czekają na nas wygodne krzesła biurowe oraz biurka, nie brakuję dostępu do szybkiego internetu czy podstawowych sprzętów biurowych. Projektanci pomyśleli nawet o specjalnej strefie do odpoczynku, gdy uda nam się popracować czy poczuć naprawdę długo i potrzebujemy chwili relaksu.

We Współpracowni nie obowiązują rezerwacje czy zapisy, miejsca do pracy jest sporo, jednak pamiętajmy o tym, że darmowy coworking to gratka dla naprawdę wielu osób, stąd warto mieć na uwadze, że miejsca może czasem brakować – warto więc pojawiać się w coworkingu jak najwcześniej. Sama Współpracownia działa tak samo, jak cała Galeria - od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00 – 21.00 oraz w niedziele (jeżeli jest to niedziela handlowa) od godz. 9.30 do 20.00.

Zapraszamy do odwiedzenia Galerii Łomianki oraz zarówno Współdzielni, jak i Współpracowni – jesteśmy przekonani, że oba miejsca okażą się naprawdę atrakcyjne dla wielu osób i na pewno wielu z Was będzie chciało odwiedzać je znacznie, znacznie częściej!

 

Zobacz również