• Lata doświadczeń w biznesie
img

Własny sklep w galerii - ile to kosztuje?

Galeria handlowa to doskonale miejsce do prowadzenia biznesu. Obiekt odwiedzany jest przez dziesiątki tysięcy ludzi dziennie, a największe natężenie ruchu występuje w czasie weekendów. Choć prowadzenie własnego sklepu w galerii może dać bardzo dobry zarobek, koszty związane z czynszem, reklamą oraz utrzymaniem firmy mogą się okazać spore. Postanowiliśmy zrobić mały audyt i przygotowaliśmy kosztorys na potrzeby osób, które chcą w ten sposób zarobkować.

Koszt wynajmu oraz przystosowania lokalu

Wynajem lokalu w często uczęszczanym miejscu, czyli blisko toalet lub sekcji barowej będzie nas kosztować od 2000 do 5000 złotych miesięcznie. To tylko początek, bo sporo wydamy na przystosowanie naszego punktu. Sam remont może kosztować nawet 20 000 złotych, zaś reklamy, szyldy i elementy podświetlenia do 5000 złotych. Nie wliczamy kosztów produktów, ponieważ zarobkowanie odbywa się głównie na ustalaniu marż. Ponadto uważamy, że trudno przy odpowiedniej reklamie nie utrzymać się w galerii handlowej.

Zatrudnienie pracownika lub dwóch

Przyjmując, że jedna osoba to Manager, zaś druga - odpowiedzialna za towary, łączny wydatek na apanaże może przekroczyć 5000 złotych (3000 zł Manager, 2000 zł pracownik). Mowa o samych wypłatach, a trzeba doliczyć również ZUS. Pisząc w cenach brutto mamy na myśli około 10 000 złotych z tytułu utrzymania pracowników.

Koszty jednorazowe vs stałe

Przystosowanie obiektu może nas kosztować około 25 tysięcy złotych netto. Są to koszty jednorazowe. Utrzymanie pracowników, opłacanie czynszu oraz mediów ustalamy na 20 000 złotych brutto. Sklep w galerii handlowej przy natężeniu ruchu 10 000 osób dziennie może zarobić do 100 000 złotych miesięcznie. Odliczając wszystkie koszty wraz z podatkami możemy liczyć na 30-35 tysięcy złotych na "czysto".

Prowadzenie lokalu w galerii handlowej to świetny sposób na zarobek, lecz wymaga dużej inwestycji początkowej i sporych kosztów stałych. Warto jednak zdecydować się na taki ruch mając w zamiarze zarobienie uczciwej gotówki! 

Zobacz również