• Lata doświadczeń w biznesie
img

Świąteczne zakupy z głową!

Zakupy świąteczne mogą być prawdziwym wyzwaniem. Zwykle pochłaniają masę naszego czasu i pieniędzy. Oczywiście, święta sprawiają że siłą rzeczy musimy zaopatrzyć się w większe ilości jedzenia i znaleźć prezenty dla bliskich, jednak nie dajmy się zwariować. Również podczas zakupów świątecznych można zaoszczędzić – i czas, i pieniądze. Przede wszystkim nie rób zakupów świątecznych w pośpiechu. Niestety, trzeba na nie poświęcić trochę czasu, ale im lepiej się zorganizujemy, tym więcej załatwimy.

Próby robienia szybkich zakupów zwykle kończą się tak, że musimy wrócić do sklepu po produkt o którym zapomnieliśmy. Aby uniknąć takich sytuacji, przed zakupami sporządź listę. Zapisz nie tylko potrzebne artykuły, ale też ich ilość. Podczas świąt zwykle mamy tendencję do kupowania zbyt dużych ilości jedzenia, która potem trafia do kosza. Dlatego zastanów się ile rzeczywiście jesteście w stanie skonsumować podczas świąt. Nie daj się nabrać na magiczne promocje 3 w cenie 2. Jeśli nie planowałeś kupować 3 opakowań danego produktu, nie korzystaj z takiej „okazji”.

Niepromocyjne promocje?

Uważaj na triki sprzedawców. Wiele sklepów przed świętami podwyższa ceny, tak aby zaraz przed świętami móc oznaczyć je jako przecenione. Nie daj się nabrać na kolorowe metki – sprawdzaj ceny innych produktów tego samego rodzaju. Zwróć też uwagę na to, ile produkt kosztował przed obniżką – może się okazać, że ta niezwykła „okazja” tak naprawdę nie prowadzi do żadnych oszczędności. Czytaj dokładnie opakowania i sprawdzaj daty przydatności produktu – na święta zwykle kupujemy duże ilości jedzenia, dlatego uważajmy by go nie marnować.

Prezenty dla bliskich kupuj z wyprzedzeniem. Nie będziesz musiał stać w długich kolejkach, które tworzą się w centrach handlowych na kilka dni przed świętami. Odpowiednio przemyślane prezenty  to również zwykle większa szansa na trafienie w gusta i potrzeby obdarowywanego. Nie kupuj prezentów na zasadzie „pójdę do galerii, na pewno znajdę coś ładnego”. Taki sposób robienia zakupów może i sprawdza się w przypadku imienin kolegi z pracy, ale raczej nie pozwoli na zakup naprawdę trafionego prezentu dla członka rodziny.

 

Zobacz również