• Lata doświadczeń w biznesie
img

Plecak uniwersalny

Jeżeli jesteście amatorami podróży i nie straszne wam wędrówki po górach, zwiedzanie opuszczonych zamków czy też przemierzanie Europy na nogach to wiecie jak ważny jest plecak. To tam trzymamy cały swój chwilowy dobytek. To taka namiastka domu, gdziekolwiek byśmy nie byli. Jak wyglądałby więc taki idealny plecak? Taki i na podróż i na długą wędrówkę.

Pojemność

Inaczej pakujemy plecak na trwającą 2 miesiące wyprawę w górach wysokich, a całkowicie inaczej na kilkugodzinną wycieczkę w polskie góry. Jednak zastanawiając się nad najbardziej wszechstronną pojemnością uważam że jest to około 50-55 litrów. A co z naprawdę długimi wyprawami? Poważna wyprawa wymaga dużego plecaka, nawet 100-litrowego.

System nośny.

Oprócz tych dwóch pasków, które zarzucasz na ramiona jest to także pas biodrowy, piersiowy oraz cała tylna ściana Twojego plecaka. Wbrew pozorom dobrego plecaka nie nosi się na plecach. Ciężar powinien opierać się na biodrach i to właśnie pas biodrowy jest tym, co odpowiada za to czy mamy komfort noszenia bagażu. Pas biodrowy powinien być szeroki i sztywny.

Materiał.

Cieńsza tkanina na plecak to lżejszy plecak,jednak jest to również większe ryzyko przedziurawienia naszego bagażu. Z drugiej strony cięższy materiał, choć bardziej wytrzymały, oznacza większy ciężar na plecach.

Dostęp do wnętrza.

Często jest tak, że ważne rzeczy musisz szukać na samym dnie swojego plecaka. Niestety nie jest to wcale takie łatwe wydobyć coś z wypakowanego plecaka. W dużych plecakach zazwyczaj producent montuje zamek w dolnej jego części. W mniejszych plecakach oczywistym pomysłem jest zamknięcie na zamek, z boku lub od frontu, ważne żeby zamek ten był dobrej jakości bo nikt nie chce ekwipunku wysypującego się w terenie przez rozerwany zamek w plecaku.

Klapa.

Klapa zamyka i osłania od góry zawartość plecaka, choć nie jest absolutnie konieczna. W klasycznym plecaku klapa służy też jako schowek na drobiazgi. Bardzo często korzystam z kieszonek, które są w niej umieszczone, to idealne miejsce na różne drobne rzeczy potrzebne pod ręką.Dostęp do klapy musi być przede wszystkim łatwy, a po otwarciu wszystkie przedmioty nie mogą się wysypywać. Jeśli w środku nocy wyciągam z klapy mapę, a połowa zawartości ląduje przy tym na ziemi, to nie jest to dobrze zaprojektowana klapa do plecaka.

Zobacz również