• Lata doświadczeń w biznesie
img

Jak wybrać kask wspinaczkowy ?

Kask wspinaczkowy to nieodzowny element gdy chcemy wspinać się w górach czy skałkach. Jest to jedna z najważniejszych rzeczy zapewniających nam bezpieczeństwo. Jak wybrać dobry kask? Idealnie gdyby był jak najlżejszy, wytrzymały, przewiewny i do tego ładny.

W Polsce jeśli widzisz kogoś w skałach w kasku to zapewne jest to kursant lub gość który wspina się na własnej asekuracji. Szwajcarzy natomiast prawie wszyscy wspinają się w kaskach. Decyzja należy do was, kask może nie jest super wygodny, ale chroni nas od rozbicia czaszki.

Na co warto zwrócić uwagę?

Ważna jest na pewno waga takiego kasku, która w topowych modelach schodzi już poniżej 200 gram (np. Vapor Black Diamonda waży 180 gram). Rekordzista Petzl Sirocco waży ok. 150 gram, to prawie tyle co nic, a może uratować nam życie.

Kaski hybrydowe.

To rodzaj najbardziej uniwersalnych kasków, są w miarę lekkie i wytrzymałe. Zarówno podczas akcji górskiej jak i transportu. Jeśli więc jesteśmy osobami początkującymi, którzy chcą mieć dobry kask na lata, za rozsądne pieniądze, to może być dobry wybór.

Kaski piankowe.

To sprzęt dla tych, którzy chcą mieć przede wszystkim lekki kask. Kask tego typu nada się właściwie do każdego rodzaju wspinania, z tym, że potencjalne mocne uderzenie lub spadający kamień może od razu wycofać kask z użycia.

Wybór kasku wspinaczkowego.

Najważniejszymi parametrami na które powinniśmy zwrócić uwagę będzie wygoda i dopasowanie kasku. Kask, który kupujemy powinien mieć normę europejską i atest UIAA. Kaski zazwyczaj dostępne są w dwóch rozmiarach. Przykładowo BD Vapor ma dwa rozmiary w zależności od obwodu głowy: S/M (53-59 cm) i M/L (58/63). Dobrze dopasowany kask ma wpływ zarówno na wygodę jak i bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że często będziemy spędzać w nim nawet po kilka godzin. Jeśli planujemy korzystać z kasku o różnych porach roku, w zmiennych warunkach pogodowych należy pamiętać, by pod kask mieściła się czapka. Wbrew pozorom kolor kasku jest równie ważny przy wyborze modelu dla siebie. Ciemniejsze kolory nie odbijają promieni słonecznych, przez co bardziej się nagrzewają. Po drugie, należy pamiętać, że jaskrawe kolory ułatwiają ratownikom znalezienie ewentualnych ofiar wypadków.

Zobacz również