• Lata doświadczeń w biznesie
img

Jak spakować plecak na jednodniową wycieczkę w góry?

Aby zapewnić sobie podczas wędrówki górskiej maksymalny poziom bezpieczeństwa i komfortu, warto dzień wcześniej poświęcić kilka chwil i porządnie spakować plecak. Dzięki temu możemy być spokojni podczas wędrówki wiedząc, że jesteśmy przygotowani na prawie wszystkie trudne i niespodziewane sytuacje jakie mogą nas spotkać. Co więc zabrać ze sobą?

Ubranie.
Czyli przede wszystkim co zabrać w góry na sobie? Przede wszystkim ubierz się odpowiednio do pory roku i panujących warunków atmosferycznych. Buty to chyba najważniejszy element ubioru do wędrówki górskiej. Powinny być to buty sportowe, trekkingowe, do kostki, tak aby amortyzowały dobrze stopę oraz o antypoślizgowej podeszwie. Wbrew pozorom bardzo ważne są skarpety które zapobiegną tworzeniu się na ciele otarć i bąbli. Na lato sprawdzą się skarpety z domieszką Coolmaxu, na okres przejściowy coś grubszego, np. mieszanina syntetyków i wełny. Kolejno powinniśmy zadbać w zimniejszym okresie o bieliznę termiczną, a poza tym o odpowiednie sportowe ubranie, bluzkę, spodnie, polar i kurtkę przeciwdeszczową oraz wiatrówkę. Kolejne niezbędne rzeczy to czapka i rękawiczki. Warto zabrać ze sobą również tak zwane stuptupy czyli ochraniacze na buty i spodnie, pomogą nam w walce z błotem, oraz okulary przeciwsłoneczne.

Apteczka i higiena.
Do plecaka spakujcie koniecznie krem z filtrem UV, chusteczki higieniczne, chusteczki nawilżane (lub płyn dezynfekujący do rąk), a w apteczce powinniście mieć materiały opatrunkowe takie jak plastry, bandaże i gazę, folię NRC, leki przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe.

Prowiant.
Koniecznie spakujcie do plecaka wodę, a jeśli jest zimno to ciepła herbata w termosie. Dobrze mieć ze sobą również jakiś napój energetyczny lub żele energetyczne (możemy je kupić na przykład w sklepach sportowych). Kolejną rzeczą jest jedzenie, kanapki, czekolada, batony, suszone owoce i orzechy. Nasz organizm będzie potrzebował dużo energii żeby pokonać całą trasę.

Pozostałe.
Zawsze miej ze sobą jakiś dokument tożsamości, dobrym nawykiem jest noszenie ze sobą kartki na której zapiszemy niezbędne informacje o lekach, chorobach i alergiach (w razie wypadku). Koniecznie musisz mieć ze sobą mapę, naładowany telefon komórkowy, pieniądze, oraz worki w które będziemy mogli spakować swoje śmieci i zabrać ze sobą.

Zobacz również