Zakupy są częścią naszej codzienności. Czy to zakupy spożywcze, czy wyprawa po nowy sprzęt elektroniczny, albo szaleństwo wyprzedaży – podczas każdej z tych sytuacji możemy albo wydać zbyt dużo, albo zaoszczędzić. Jak to zrobić? Przeczytaj nasz poradnik i zmień swoje zakupy! Zacznijmy od najbardziej prozaicznego rodzaju zakupów – codzienne zakupy spożywcze. Dobrze jest robić je w miarę możliwości raz w tygodniu. W wolnym czasie usiądź z kartką i zaplanuj swój jadłospis na cały kolejny tydzień. Zapisz na kartce wszystkie potrzebne produkty. Oczywiście artykuły takie jak warzywa, czy mięso kupujemy na bieżąco, tak by było świeże. Z gotową kartką idziemy do sklepu – nigdy głodni! Głodna osoba kupuje więcej i łatwiej daje się skusić promocjom czy wystawionym przy kasach smakołykom. Podczas zakupów trzymaj się listy. Jej sporządzanie z czasem stanie się łatwiejsze i jeśli będziesz stosował tę zasadę zawsze – stanie się Twoim nawykiem.
Człowiek w supermarkecie
Nie kupuj pierwszego lepszego produktu w supermarkecie. Zwykle najtańsze artykuły danego rodzaju ułożone są na dolnych półkach. Na wysokości naszego wzroku sprzedawcy układają droższe produkty, na których sklep najwięcej zarabia. Jeśli masz swoje ulubione, bądź sprawdzone marki – zwłaszcza chemii gospodarczej – trzymaj się ich. Nie bój się jednak od czasu do czasu poeksperymentować z tańszymi artykułami. Ich jakość często nie jest niższa od markowych produktów.
Zwróć uwagę zwłaszcza na artykuły wyprodukowane specjalnie dla danego marketu. Zwykle produkuje je ten sam producent lub fabryka, co produkty markowe (można to zwykle sprawdzić na etykiecie). Nie daj się naciągnąć na promocje „2 w cenie 1”. Zwykle wcale nie powodują one oszczędności (chyba że i tak planowałeś zakup 2 opakowań akurat tego produktu). Sprawdzaj pierwotne ceny przecenionych produktów, oraz zwracaj uwagę na datę przydatności do spożycia. Sprzedawcy często przeceniają artykuły o krótkim terminie przydatności. Uważnie czytaj etykiety i porównuj ceny. Uważaj na końcówki cen – celowo zwykle kończą się one na 99, ponieważ wtedy nasz mózg odczytuje tylko pierwszą liczbę i nie zauważamy, że produkt jest tak naprawdę o złotówkę droższy. Więcej porad na temat mądrych zakupów w drugiej części poradnika.